English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
FEN FAKÜLTESİ
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik, biyolojik sistem içerisinde yer alan tüm organizmaların molekül seviyesinde incelendiği bir bilim dalı olarak; canlılıkla ilgili özelliklerin nasıl kazanıldığını, organizmaların evrimsel sürecini ve günümüzde ulaştıkları noktadaki biyolojik ve genetik özelliklerini inceleyen ve bunlara dayalı olarak biyoloji, kimya ve fizik gibi temel bilimlerin yanı sıra genetik, omik teknolojiler (genomik, proteomik, metabolomik vb.) ve biyoinformatik gibi yeni alanlardaki gelişimlerle uygulamalı alanlara (tıp, farmakoloji, tarım, hayvancılık, endüstri, çevre vb.) önemli katkılar sağlayan disiplinler arası bir bilim dalıdır.

Araştırma destek programlarında önceliği olan biyolojik birimlerin hem Dünya’da hem de ülkemizde geleceği son derece parlaktır. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunlarına olan talep, bilim dünyasında gerçekleşen gelişmeler sonucunda ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir hızla artmaktadır. Mezunlarımız; hastanelerin moleküler temelli tanı laboratuvarlarında, tüp bebek birimlerinde, ziraat, veterinerlik, gıda ve ilaç sektöründeki Ar-Ge, kalite kontrol ve çevre koruma birimlerinde, Biyoteknoloji’ye dayalı üretim ve çalışma yapan pek çok sektörde ve buna benzer birçok farklı alanda çalışma olanağı bulabilir. Bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışı araştırma gruplarına katılarak akademik kariyer yapabilme olanaklarına sahip olacaklardır. Son yılların hızlı gelişen bilim dallarından biri olan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunlarına yönelik yeni istihdam alanlarının, değişen koşullar ve ihtiyaçlara bağlı olarak, gelecek yıllarda artması da kaçınılmazdır.

Üniversitemiz bünyesinde, son teknoloji cihaz altyapısına sahip lisans ve yüksek lisans laboratuvarlarında, Moleküler Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Kanser Biyolojisi, Moleküler Genetik, Moleküler Evrim ve Biyoteknoloji gibi pek çok alanda çalışmalar yapan heyecanlı ve genç kadromuz ile bu alanlara hizmet edecek moleküler biyologlar yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Mezunlarımızın, lisans eğitimleri boyunca elde ettikleri bilgiyi araştırma ve teknolojiye uyarlayarak hayata geçireceklerine ve böylelikle insanlığa pek çok alanda hizmet edeceklerine inancımız tamdır.

Erzurum Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü tercih edecek öğrenciler için, rekabetin büyük olduğu bilim dünyasında yarışabilecek bilgi seviyesine sahip olacaklarına ve üniversitemizin bu konuda onlara yol gösterici olacağına gönülden inanmaktayız. Üniversitemizin bu rekabette ön planda olacağına ve bunu da yeterli bilimsel donanıma ve farklı bakış açılarına sahip moleküler biyologlar yetiştirerek sağlayacağımıza eminiz. Bu nedenlerle sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyacağız.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde 2010 yilinda kurulan Fen Fakültemiz, yeni ve öncü olmanin verdigi heyecan ve avantajlarla egitim ögretim hayatina.. DEVAM

Bağlantılar

Sizler için önerebileceğimiz yararlı bir çok bağlantıya burdan ulaşabilirsiniz. Bağlantıların tümü Kurumların resmi web sayfalarıdır... DEVAM

Tanıtım Videosu

Bölüm tanıtım videomuz