English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
FEN FAKÜLTESİ
İstatistik Bölümü

Istatistik, matematik ve fizik dallari sayesinde gelismis, daha sonra tek basina bir bilim dali olarak toplumda yerini almistir. Özü sayisal veriler toplamaya ve olasilik kurami sayesinde bunlardan yararlanmaya dayanir. Istatistigin konusu tahmin, karsilastirma, bilgi toplama, özet degerler elde etme, analiz, toplumu genelleme, olaylar ve olgular arasinda iliski kurma, grafiklerle gösterme olarak sayilabilir ve hem uygulama hem de teorige dayanmasi nedeniyle matematikten ayrilir.


Istatistik Bölümü'nde uygulanan programin vizyonu, ögrenci ve arastirmacilari, genis örnekler içeren arastirmalarda görev alabilecek, veri toplayip veri analizi yaparak istatistiksel yöntemleri basariyla uygulayabilecek yönetici adaylar olarak yetistirmek ve ülke geleceginin planlanmasinda, ekonomik ve sosyal hedeflerin belirlenmesinde öncü görevler üstlenmelerini saglamaktir.


Bu programin amaci ise, matematiksel temellere dayanan istatistik kuram ve yöntemleri yaninda, Risk Analizleri, Istatistik Bilgi Sistemleri, Kalite Yönetimi ve Bilgisayar Bilimleri gibi teknik alanlardaki bilgi ile sosyal ve idari bilimlere ait temel bilgiyi ögrencilere en iyi biçimde aktarmak ve ilgili uygulama alanlarinda ortaya çikacak sorunlara bilimsel çözümler getirebilecek niteliklere sahip bireyler yetistirmektir.


Istatistikçiler; Devlet Istatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teskilati, Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirma Kurumu, Türk Standartlar Enstitüsü, T.C. Merkez Bankasi, IMKB, sigorta sirketleri ve bankalar gibi kamu kuruluslarinin arastirma ve bilgisayar birimlerinde çalisirlar. Ayrica piyasa ve kamuoyu arastirma sirketlerinde görev yapabilirler. Üniversitelerin istatistik bölümlerinde ögretim elemani olarak çalisabilirler. Ayrica mezun ögrenciler, piyasada rahatlikla AR-GE çalismalarina katilabilmekte, istatistik analiz degerlendirmelerini yapabilmekte, çalismalarinda programlama dillerini, web tasarimini ve paket programlarini etkin bir biçimde kullanabilmektedir.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde 2010 yilinda kurulan Fen Fakültemiz, yeni ve öncü olmanin verdigi heyecan ve avantajlarla egitim ögretim hayatina..Devam

Bağlantılar

Sizler için önerebileceğimiz yararlı bir çok bağlantıya burdan ulaşabilirsiniz. Bağlantıların tümü Kurumların resmi web sayfalarıdır... Devam

Galeri

Fen Fakültesi Görselleri Devam